V 1. ročnících 1968/69 bylo na vysvědčeních 418 výborných, 31 dostatečných a žádná nedostatečná známka, a to při podstatně zvýšených nárocích po přechodu ze ZDŠ.
V 2. ročnících 1969/70 bylo 69 žáků s vyznamenáním, což je 26%, dostatečných známek bylo z celkového počtu známek jen 33, což je 1%, nedostatečné se nevyskytly vůbec. Naše třída měla 10 žáků s vyznamenáním: Věra Filipová, Radana Jařabáčová, Zuzana Klusová, Ingrid Kratochvílová, Daniel Kubina, Marie Luxová, Jarmila Petrušková, Romana Skuherská, Jarmila Stanovská a Soňa Svozilová.
Pochvalu ředitele gymnázia dostali Alfons Balcar, Irena Carbolová, Věra Filipová, Radana Jařabáčová, Zuzana Klusová, Marie Luxová, Jarmila Petrušková a Romana Skuherská.
Pochvala třídního profesora byla udělena Ladislavu Březinovi, Danielu Kubinovi, Jarmile Chaloupkové, Ingrid Kratochvílové, Jarmile Stanovské, Soni Svozilové a Aleně Uhlířové. Jak je vidět, vyznamenána pochvalou byla skoro polovina třídy (15 ze 32 žáků).
V roce 1969 bylo provedeno srovnání výsledků psychologických testů, které zadal pražský Výzkumný ústav pedagogický žákům všech experimentálních gymnázií. Studenti našeho ostravského gymnázia byli v Ravenově zkoušce na 1. místě před Prahou, Olomoucí a dalšími školami (58.14% žáků mělo vysoce nadprůměrné výsledky) a v Amthauerově testu TSI na 2. místě za Prahou, před Libercem a Olomoucí.
Po skončení 1. ročníku byly děti, které nestačily nárokům školy, přeřazeny zpět na kmenové školy. Jak pravila výroční zpráva, "toto jednorázově bolestné řešení bylo prevencí před mnohaletou trýzní způsobenou neúspěchy, dřinou na úkor dětských her, nespokojeností rodičů a neurotizací žáka."
Škola běžně pořádala vycházky, lyžařské zájezdy, exkurse, třídní besídky a branná cvičení. Žáci navštívili ZOO, muzea a galerie.
Na škole vycházelo několik třídních a jeden celoškolní časopis. V I.C vyšlo 19 čísel "Studenta" a v I.D 4 čísla "Lišáka" s výhradně původními pracemi dětí. Ve třídách se pořádaly výstavy vlastních sbírek (známky, nerosty, autíčka aj.) s úvodním slovem sběratele.
Literární soutěže se z naší I.D zúčastnili Alfons Balcar, Zdeněk Kus, Martin Löwy a Michal Kučera, výtvarné soutěže Alfons Balcar, soutěže ve hře na hudební nástroj Zuzana Klusová, recitační soutěže Zuzana Klusová, Romana Skuherská, Martin Löwy a Karla Harenčíková a mytologické soutěže Martin Löwy.
Školní rok 1969/70:Ve výroční školní zprávě se to už hemží oslavami 100.výročí narození V.I.Lenina, oslavami VŘSR, prvomájovými průvody, apod., asi jako preventivní pokus zalíbit se vrchnosti, od níž začalo hrozit nebezpečí. Ze zprávy je cítit tradiční smutné podbízení se a následné vyčerpání (posílené i chřipkovou epidemií). Cituji např.: "Poctivě jsme se snažili vyrovnat se s překážkami a přitom neklesnout únavou. Naopak jsme si byli vědomi, že jsme povinni udělat vše ve prospěch politiky Komunistické strany Československa a v každodenní práci naplňovat ty body usnesení strany a vlády, které se týkají výchovy mladé generace."
Na podzim navštívili žáci skanzen v Rožnově, podnikli zájezd na Soláň s návštěvou ak.malíře Františka Podešvy a spisovatelky Marie Podešvové, zúčastnili se zkoušky Státní filharmonie Ostrava s výkladem a následnou besedou, navštívili Divadlo hudby v Ostravě a stali se abonenty ostravského Divadla Petra Bezruče a Státního divadla. Žáci také pořádali exkursi do Polska s návštěvou Osvětimi, Krakowa a Wieliczky a několik letních i zimních výletů do Beskyd, Jeseníků, Malé Fatry, k jihomoravským vykopávkám, na Oravu aj.
V literární soutěži se z naší I.D umístili Marie Luxová (2.místo próza), Ingrid Kratochvílová (2.místo bez uděleného 1.místa poezie) ve výtvarné soutěži Radana Jařabáčová (1.místo), Alfons Balcar (2.místo) a Zdeněk Kus (3.místo), v soutěži ve hře na hudební nástroj Zuzana Klusová (1.místo klavír) a Irena Carbolová (2.místo klavír), v recitační soutěži Zuzana Klusová (2.místo), v hudební soutěži Zuzana Klusová (2.místo zpěv) a v soutěži v ruštině Soňa Svozilová (3.místo).
Ve sportovních soutěžích se umístili Ladislav Březina (1.místo skok daleký, výkony v běhu), mezi žáky s nejlepšími výsledky se zařadili dále Čestmír Holuša, Libor Kunčický a Alfons Balcar v běhu na 50m, 60m a 300m a ve skoku dalekém.
V matematické soutěži se umístila Romana Skuherská.
Škola uzavřela na podnět děkana Hutnické fakulty VŠB prof. Ing. Skály, DrSc, který byl jako otec jednoho ze studentů členem SRPŠ, dohodu s Výzkumným a zkušebním ústavem NHKG v Ostravě. Výzkumný ústav přislíbil umožnit realizaci některých laboratorních cvičení přímo v ústavu a vyslat své pracovníky na besedy, vedení kroužků i odborné konzultace přímo do školy. Škola slíbila na oplátku studentský kulturní program a školení z oblasti pedagogiky, psychologie aj. profesory školy.
Gymnázium bylo v kontaktu s některými katedrami (pedagogika, psychologie, hudba, výtvarná výchova) Pedagogické fakulty v Ostravě.
Škola dále spolupracovala s Krajským pedagogickým ústavem, jejichž pracovníci poskytovali profesorům školy metodické konzultace, a Krajskou pedagogicko-výchovnou klinikou, která zajišťovala administraci a vyhodnocení psychodiagnostických testů.
Protože škola měla experimentální charakter, byl celý pokus řízen Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Ústav zajišťoval také porady ředitelů experimentálních gymnázií svolávaných a osobně řízených ministrem školství prof.dr. Kadlecem, pomáhal při organizaci cizojazyčné výuky a provedl na školách sociologický výzkum.
Pomoc poskytovaly také krajské národní výbory, odbory kultury a krajské knihovny.